Kadınlar isyan bayrağını çekti

İSTANBUL - Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kadın yoksulluğu, şiddeti, savaşı ve erkek egemenliğini protesto etti. Kadınlar, Kürt sorunun siyasi, demokratik bir çözüme kavuşmasını engellediğini belirttikleri AKP Hükümeti’ni ise kınadılar.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak yürüyüş için Tepe Nautilus önünden, meydana kadarki mesafeyi pankartları, dövizleri, flama ve bayraklarıyla renk ve coşkulu bir karnaval görüntüsüyle tamamlayan binlerce kadın, miting meydanına giriş yaptı.

Mitingin en kitlesel kortejini Kürt kadınlar oluşturdu. Kortejde iki dilli pankartların yanı sıra « Dilimiz onurumuzdur », « Kadın kırımına hayır » yazılı Türkçe ve Kürtçe dövizler taşındı.

Geleneksel kıyafetleriyle mitinge katılan Kürt kadınları, sık sık « Savaşa hayır barış hemen şimdi », « Jin jiyan azadi-Kadın yaşam özgürlük » şeklinde sloganlar attı.

BDP kortejinde « Hakikatları Araştırma Komisyonu kurulsun, savaş suçluları açığa çıkarılsın » talebinin yer aldığı pankart taşındı. Ayrıca, akan kanın durması, Öcalan’ın muhatap alınması istendi.

Karadenizli kadınlar da bu yıl 8 Mart alanındaydı. « Karadenizin isyankar kadınları » pankartını taşıyan Karadenizli kadınlar, kadın tulumcuları, Lazca, Hemşince, Rumca yazılı dövizleri, puşileri, keşanlarıyla mitingde yerlerini aldılar. Karadenizli kadınlar, HES’lerle yaşam alanlarının talan edilmek istendiğine dikkat çekerek, derelerini sattırmayacaklarını haykırdılar. « Dereler gümbür gümbür, kadınlar özgür » sloganını attılar.

Kadınların tamamının alana giriş yapmasının ardandın miting, tertip komitesince hazırlanan açılış metninin Kürtçe ve Türkçe okunması ile başladı. Tertip komitesi tarafından hazırlanan metin, Türkçe olarak Miting Tertip Komitesi Başkanı Rahime İldeniz tarafından Kürtçe olarak ise, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivisti Ruşen Bana tarafından okundu. İldemir, öncelikli olarak dünya kadınlarının özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesinde önemli bir yeri olan 8 Mart’ın tarihçesi hakkında bilgi verdi.

« Erkek şiddetinin her gün az 4 kadın öldürüldüğü bir ülkede yaşadıklarını, kadın katliamının bir cins kıyımı gibi sürdürdüğünü, erkek egemen sistemin bu katliamın hem kaynağı, hem de polisi, ordusu ve karakoluyla katillerin koruyucusu ve kollayıcısın olduğunu » ifade eden İldemir, kadın cinayetlerinin AKP iktidarı döneminde yüzde bin 400 arttığına dikkat çekti. Kadınlar olarak bu kitlesel vahşeti soğukkanlı olarak ‘adli vakalar ve münferit olaylar’ olarak tarif eden devletin, tüm katliamlarıyla bu katliamın « suç ortağı » olduğunu kaydeden İldemir, « Farklı düşünmeye cüret ettiğimiz için öldürülüyoruz. Yaptıklarımızı bir erkeğin yapması durumunda öldürülmeyeceği halde, biz kadın olduğumuz için öldürüyoruz. Kadına yönelik her türlü şiddetin temelinde ise, cinsiyetçi ve ayrımcı anlayış mevcut » dedi.

İldemir, « Mardin’deki N.Ç. davasında mahkemenin verdiği karar, Siirt’te Pervari’de Manisa’da ve genel olarak YİBO’larda yaşanalar ahlak polisinin ahlaksızlıkları, TBMM üyelerinin tacizci ve tecavüzcü erkekler güruhunun iğrençliğini yumuşatmak üzere söylemeye cüret ettiği ‘çocukların yoksulluktan kendi istekleri üzerine gittiği’ şeklindeki sözleri, muhalif politika yapan arkadaşlarımıza yönelik polis tacizi, AKP’li Rize Belediye Başkanı’nın Kürt kadınlarını kuma alma çağrısı, doğrudan demokratik ilkelere aykırı olan bir gruba karsı ayrımcılık içeren, tüm bu ifadeleri düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi reddediyoruz » diye konuştu.

İldemir, konuşmasında Kürt sorununa, bu sorun temelinde ezilen Kürt kadınlarına da işaret etti. 30 yıldır süren ve 50 bin cana mal olan, doğayı yok eden, göçe zorlayan, başta Kürt kadınları olmak üzere tüm kadınların çektiği savaşın artık bitirilmesi gerektiğinin altını çizerek, « Kürt sorunun siyasi, demokratik bir çözüme kavuşmasını engelleyen hükümeti lanetliyoruz » dedi. İldemir, kadınlar olarak savaşı gün geçtikçe kışkırtan AKP hükümetinden, Kürt halkın haklı mücadelesine yönelik siyasi ve askeri operasyonlara son vermesini istediklerini söyledi. İldemir, kadınlar olarak bu konudaki taleplerini ise şöyle sıraladı: « Toplu mezarların açılmasını, Hakikat Komisyonlarının kurulması ve bu komisyonlarda kadına dönük bir bölümün oluşturulmasını bir zorunluluk olarak görüyoruz. Bu ölçüde hükümeti işin ciddiyetine uygun davranmaya ve çözümü zamana yayma yaklaşımını terk etmeye çağırıyoruz. Bu iş şirketler arası ticaret pazarlığı değildir. Kar ve çıkar hesaplarını bırakın ve sorumluluğunuzu yerine getirin. »

İldemir’in yaptığı konuşmanın ardından direnişte bulunan Onteks işçileri adına Gamze Kayhan, Tepe Klima işçileri adına Özlem Arslan ve Birleşik Metal-İş adına Binnur Aslan’da sahneye çıkıp, kadınlara seslendi. Yaptığı konuşmada bu ülkede kadınların her gün öldürüldüğünü ya da baskı altına alındığını dile getiren Binnur Aslan, Kürt kadınlarının ise hem kadın olmaktan hem de ulusal kimliklerinden dolayı iki kez ezildiğine vurgu yaptı. Aslan, kadınların sermayeye karsı birleşerek mücadele etmesi gerektiğinin de altını çizerken, kadınların emeklerini sömüren şirketlerin ürünlerini almama konusunda boykot çağrısında bulundu.

Aslan’ın ardın da sahneye Cumartesi Anneleri adına Hanım Tosun çıktı. Tosun, alanı dolduran kadınlara Kürtçe hitap etti. 8 Mart’ın kadınlar için önemli bir gün olduğunu belirten Tosun, yakınlarını kaybeden Kürt anneleri olarak artık savaş istemediklerini söyledi. Tosun, « Cumartesi Anneleri olarak isteğimiz ve mücadelemiz, bu ülkede bulunan tüm Kürt, Türk, Laz, Çerkes ve diğer tüm milletlerden annelerin gözyaşları akmaması için. Bugün kutladığımız 8 Mart mücadelesi de bu temelde daha da yükseltilmeli » dedi.

Yapılan konuşmaların tamamlanmasının ardından miting, MKM müzik gruplarından Koma Rengin ve tüm grup üyelerinin kadınlardan oluştuğu Tapo isimli müzik grubunun Lazca ve Hemşince söylediği şarkılar eşliğinde kadınların çektiği halay ve teptiği horonlarla son buldu.

ANF

rojbas varto Posté par rojbas varto le mar 6 2011. inséré dans Album Foto, Jin û Jiyan, Rojev, Turkçe. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto