Gerilla Ruken’in cenazesi Bingöl’e doğru yola çıkarıldı

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde yaşamını yitiren HPG gerillası Sevcan Algünerhan’ın (Ruken Bingöl) cenazesini alan aile, Bingöl’ün Sancak Beldesi’ne bağlı Sîmsor Köyü’ne doğru yola çıktı.

Türk ordusunun Kazan Vadisi’nde kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği katliamda yaşamını yitiren HPG gerillası Sevcan Algünerhan’ın (Ruken Bingöl) ailesi, Malatya Belediyesi Şehitlik Mezarlığı Morgu’nda bulunan cenazeyi sabah saatlerinde aldı. Cenazeyi, aralarında BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP MYK Üyesi Yıldız Aktaş, MEYA-DER Genel Başkanı Hüseyin Kuğu, BDP Malatya İl Başkanı Gaffar Bayram, TUHAD-FED Eşbaşkanı Hasan Pençe ile Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin de bulunduğu onlarca kişi uğurladı.

‘RUKENA MİN KÜRDİSTAN ŞEHİDİDİR’

Cenazesini teslim alan ve yeşil, sarı, kırmızı flamayı sallayarak « Şehîd namirin » sloganları atan anne Fodül Algünerhan, « Rukena min Kürdistan şehididir. Ölümsüzdür. Ruken 3 aylıktı köyden çıktı. Bugün ise komutan olarak defnediyoruz. Ruken Kürdistan gelinidir. Bütün Kürt halkının başı sağ olsun. Yaşadığımız müddetçe kanımızın son damlasına kadar mücadelenin takipçisi olacağız » dedi. Ardından Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ile BDP MYK Üyesi Yıldız Aktaş da aileye eşlik ederek Bingöl’e doğru yola çıktı.

Öte yandan dün akşam saatlerinde Doğu Kürdistanlı gerilla Sultaneli Julide (Zinar Xoy) ile Batı Kürdistanlı Ahmet Mirza’nın (Levent Derik) DNA testi sonuçları çıktı. HPG’li Ahmet Mirza’nın ailesinin cenazeyi almak için Batı Kürdistan’dan yola çıktığı öğrenildi.

HPG’li Enver Akçay (Erdal Yılmaz) ile Suna Özdemir’in (Roza Semsur) aileleri ise, 4 gündür DNA sonuçları belli olmadığını için Malatya’daki bekleyişlerini sürdürüyor.

Bu arada, Doğu Kürdistanlı gerillaların cenazelerine ilişkin Malatya Valisi Mehmet Ulvi Sara’nın bugün BDP Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nu aradığı öğrenildi. Valinin Zenderlioğlu’na yabancı uyruklu ailelerin vekil aracılığıyla bir dilekçe göndermelerini ve bu dilekçelerin valiliğe teslim edilmesi ardından sınıra yakın köylerde cenazelerin defnedilmesi için verilebileceğini belirttiği kaydedildi.

http://www.rojbasvarto.com/?p=3424

Posté par Adil Kurdî le déc 9 2011. inséré dans Rojev, Turkçe, kurdistan. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto