Muş’u hakettiği yere getireceğiz

BDP’li Muş Belediye Eşbaşkan Adayı Nimet Sezgin, şeffaf belediyecilik anlayışlaryla Muş’a talip olduklarını belirterek, « Muş’u hakettiği yere getireceğiz » dedi.

AKP’nin yıllardır Muş’u koca bir köyden ileriye götüremediğini söyleyen Nimet Sezgin, BDP ile Muş’a halkın görmediği ama hayalini kurduğu bir yönetim anlayışını getireceklerini söyledi. Yerel yönetimlerin güçlendirilmeye başlandığı bir dönemde, toplumun tüm kesimlerini yönetime katacak bir anlayışı hayata geçireceklerini kaydeden Sezgin, kanaat önderleri, din insanları, muhtar ve sivil toplum kuruluşları dahil herkesimi yönetime katarak, Muş’ta belediyecilik dersi vereceklerini ifade etti.

Muş’un öncelikli olarak su, kanalizasyon ve imar sorunlarının olduğunu dile getiren Sezgin, kent merkezinin sularla çevrili olmasına rağmen kentte su sıkıntısı yaşandığına dikkat çekerek, Muş halkının birçok hizmetten mahrum bırakıldığını dile getirdi. Katılımcı demokrasiyi sağlamak adına mahalle meclislerini kuracaklarını ve herkesi seçim çalışmalarında yer almaya davet eden Sezgin, yerel seçimlerde Muş Belediyesi’nin kazandıkları taktirde belediye bünyesinde kadın birimleri kurulacaklarını belirterek, erkek egemen anlayışın hakim olduğu belediyeleri eşit temsiliyet ile yöneteceklerini dile getirdi.

Öncelikli projeler

Kadınların toplumsal alanda daha fazla yer edinmesi için çalışacaklarını belirten Sezgin, şunları ifade etti: “30 Mart’ta Muş’u kadının rengiyle buluşturacağız. Bunun yanında kültürel etkinlikler olarak da lale ve üzüm festivalleri gibi kültürel çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Kahvede oturan gençleri spor komplekslerine, kültür, tiyatro, müzik atölyelerine yönlendireceğiz. Yerel seçimlerden zaferle çıkar çıkmaz belediyeye çok dilli tabelamızı da asacağız. Muş’ta anadilde yaşamı inşa etmek adına tüm girişimlerde bulunacağız. Maddi durumu yetersiz olan öğrenciler için Eğitim Destek Evi projeleri hayata geçirmek için çalışmalarda bulunacağız. Bu yönlü eğitim alanında modern projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Belediyemizin çalışan kadrosunun teknik bilgiye sahip çalışanlardan oluşmasına dikkat edeceğiz. Teknik kadrolarımızla en iyi projeleri üretip, halktan da destek alarak Muş’u hak ettiği yere getireceğiz.”

Muş’ta yeterince yeşil alan olmadığına işaret eden Sezgin, Çarsuyu ve Karni derelerini ıslah ederek bunların etraflarını ise yeşil alanlar ile donatarak, halkın dinlenebileceği alanlar oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Encümenler belirlendi

Van’ın Muradiye ve Erciş ilçelerinde BDP belediye eşbakan adayları halkla buluştu. Muradiye İlçesi’nde adaylar Safure Güneş ve Mehmet Ali Tunç, ilçe merkezinde esnafları ziyaret etti. Erciş eşbaşkan adayları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan da esnaf ziyaretinde bulundu.

Erzurum’da ise BDP, encümen adaylarını belirlemek için Tekman, Karaçoban ve Hınıs’ta halkla bir araya geldi. BDP Erzurum İl Başkanı Sabahattin Yılmaz, « Biz 5 yıl öncesinde bir aday bulamazken bugün 3 ilçede toplam 120 kişi encümenlik için başvurdu » dedi. Tekman ve Hınıs’ta yerin dar olması nedeniyle kitlenin dışarıda saatlerce toplantıyı takip etmeleri dikkat çekti.

DİLAN ALMAZ

DİHA/MUŞ

rojbas varto Posté par rojbas varto le jan 16 2014. inséré dans Aktualitê, Français, Rojev, Varto/Muş. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto