Ortaokulda bir ekonomi öğretmeninin

Ortaokulda bir ekonomi öğretmeninin açıkladığına göre dersinde hiç bir zaman başarısız bir öğrencisi olmamıştır. Ama son zamanlarda kendisini başarısız bütün bir sınıf ile buldu.

Bütün sınıf ısrar etti sosyalizm’in çalıştığını ve böylece hiç kimse ne fakir olur nede zengin. Olağanüstü bir eşitlik.

Ardından öğretmen açıklar, « TAMAM, Sınıfta küçük bir deney yapıcağız! » .. Ben tüm notlarınızın ortalamasını alıcağım. Böylelikle herkesin notu ayni olucakdır, yani herkes için eşitlik, ne biri başarısız ne de biri A. olmayacaktır… (Dolarları öğrencilerin notlar’ı ile değiştirerek, herkes için daha somut ve daha anlaşılır bir sonuç alınacaktır.).

İlk sınavdan sonra, notların ortalaması yapıldı ve herkes’e bir B verildi. Tabiki çok çalışmış olan öğrenciler hayal kırıklığına uğradılar, az çalışmışlar ise mutluydular. Ikinci sınav sırasında, fazla çalışmayan öğrençiler bu sefer daha da az çalışırlar ve çok çalışan öğrenciler de aynı yöntemi uygulıyarak, onlarda daha az çalışırlar.

Ikinci sınavın notu D oldu. Hiç kimse bu sefer mutlu değildi.

Üçüncü sınav sırasında ortalama notu F’ye indi.

Sonraki sınavlarda da notlar yükselmedi, parmakla göstermeler başlamıştı, yargılamalar konuşmaların başında geliyordu ve herkes kendisini kötü hissediyordu.

Hiçkimse başkasının yarari için çalışmak istemedi.

Herkesin şaşkınlığı içinde, hepsi başarısız olmuştu. Iste ozaman öğretmen ilan etti ki sosyalizm sonu başarısızlıkdır. Çünkü ödül büyük olduğunda, başarmak için gösterilen çabada onun kadar büyük olur. Ancak hükümet ödülü kaldırırsa, hiç kimse çaba göstermez ve bir şeyleri başarmakda istemez.

Daha da kolay olamazdi.

Aşağıda verilen 5 cümle, muhtemelen yapılan bu deneyden çıkarılan en iyi sonuçlardir :

1 – Fakirlerden isteyemeyiz ki başarılı olmalarını zenginlerin başarılarını alarak.

2 – Bir insan çalışmadan ödül aliyorsa, başka bir insan çalışıp ödül alamıyacakdır.

3 – Devlet, daha öncesinde başkasından almadan başka birine birşey veremez.

4 – Zenginliği bölerek, fazlalaştıramayız.

5 – Halkın yarısı çalişma ihtiyaclarının olmadığı fikrini algılıyor çünkü geri kalan öbür yarısının onlara bakicağını zannediyorlar. AMA geri kalan öbür yarısıda anlıyor ki çalışmalarının birşeye değmediğini çünkü başka biri onların yerine hak etmeden alıcaktır, ve çabalarına değmeyecektir. Buda bütün bir ulusun sonunun başlangıçıdır.

Article en Français

Posté par Adil Kurdî le fév 3 2014. inséré dans Adil Kurdî, Nivîs û Analîz, Rojev, Turkçe. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

2 Commentaires pour “Ortaokulda bir ekonomi öğretmeninin”

  1. burgundy@winder.arrears » rel= »nofollow »>.…

    tnx for info!!…

  2. gavins@algeria.tosca » rel= »nofollow »>.…

    спс за инфу!!…

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto