İŞİD; DOSTU DÜŞMAN, DÜŞMANI DOSTLA BULUŞTURDU

Bölgenin başına musalet olan din , mezhep, etnik ayrımcılık, feodal yapı ve bunun ötesinde, dünyada isimİ konulmayan enerji kırizi nedeniyle, ABD, AB ve güç dengeleri, direk müdahaleden ziyade bölgede iç çatışmayı derinleştirerek istikrasızlık yaratarak hedefe ulaşmaktır. Musul bunun açık örneğidir.

1979’da Rus ordusu Afganistan’ı işgal etmesine karşın, ABD, Usema Ben Ladin’in şahsında El Kaide yapılmasını oluşturdu. Bu oluşum ABD’yi, 11 Eylül 2001’de New Yor’ta ikiz kullerini vurarak dünya arenasına çıktı. Onun artığı olan İŞİD (Irak ve Şam İslam Devleti) Musul’u ihlal ederek bölge taşlarını yerinde oynatı. Bundan böyle taşların altında kimin kalacağı tartışması yapılmakta.

Türk basın ve yayında, İŞİD’in Selefist bir ideolojiye sahip olduğu vurgusu yapılsada, İŞİD esas olarak silahlı, kanlı bir terör örgütütür. Avrupa’dan İŞİD’de katılanların çoğu işsiz, göçsüz yeteneksiz, umudsuz ve halk değimiyle hiç bir baltaya sap olmıyan kişiler İŞİD’in içinde yer almakta. İŞİD kendisinden başka hiç bir islami yapılanmayı kabul etmiyen bir harekettir. İŞİD boşluklardan yaralanarak kaos yaratan ve korkutan bir yapıya sahiptir. Suriye’de böylesi bir boşluktan yaralanarak kendisini gösterdi.

Irak’ta ise, Maliki yünetimi ve hükümeti kendisinden olmıyanları öteledi, yanlızlaştırdı ve baskı altına aldı. Bundan yaralanan İŞİD yerli suni halk muhalefetini arkasına alarak Musul’u ele geçirdi. Musul’un düşmesiyle, Maliki yünetimiyle birlikte Irak denilen bir Devlet ve Ülkeden söz etmek yanlış olur. Bunun tersi, İran Devleti ve Maliki yünetimiyle; Bir ; Suni belasından kurtulmak ve mini Şii devletine razı olmak, İki ; ABD ve İran ilişkileri yakınlaştırmak, Üç ; Suni belasının iç yüzünü dış kamuoyuna duyurmak.

Bu belirlemeden hareketle, Suriye savaşında, az bir kesimin dışında, başta AKP, Ulusalcılar ve bir çoğu Kurdlere karşı bir cephe oluşturdular. Bilindiği gibi, Türkiye çete örgütleriyle çok içli dışlı (yardım, silah, ilaç, istibarat vs.) ilişkileri olduğu bilinmekte. Musul’un düşmesi ve 80 rehineyle birlikte, halk değimiyle, Türkiye ektiğini biçti. Dün Kurdlere düşman olan aydın, yazar, gazeteci, politikacı bugün Kurdsüz bir çözümün olamıyacağı dillendirmekte.

Diğer bir değişle, bugüne kadar devlet ve yünetim dahil, Türkler’in çoğu Kürtler’e kuşku ile bakıyordu. Yıllarca “bölücü ve terör ” söyleminden kurtulamadılar, dün ötelenen, horlanan, yok sayılan, bugün bölgenin can simidi olan Kurd kardeşler. Bu bağlamda, bugün Irak’ta olan ve bitenler, hem Türkiyeyi, hem yanı başındaki Suriye’de olanlar acilen Türk-Kürt işbirliğini gerektiriyor. Çünkü çıkarlar ve tehditler ortak. Dün ortadoğunun ağabeyi, lideri olan Türkiye, bugün eli kolo bağlı olan bir Türkiye.

Bu açıdan, ilişkiler iyi niyet temelinde geliştirilirse, 30 Eylül 2012’de, Berzani’nin AKP kongresinde milli kıyafetiyle ana diliyle konuşması, 21/03/2031’te, Öcalan’ın Misak-i Milliye vurgu yapması, Erdoğan  ve Barzani’nin Amed’de buluşması, Güney Kurdistan Hükümeti ile yapılan Petrol anlaşması vucut bulur ve Misak-i Milli fiilen pratikleşir.

Suriye ve Irak’ta olduğu gibi Türkiye kaçınılmaz bir çekim merkezi haline geldi. Bundan hareketle, ya komşuları gibi kaosa sürüklenecek, ya da ; Türkiye dört parçada bulunan Kurdlere güven vererek, kendi içindeki Kurdlerle barışık, batı demokrasi anlayışı ve insan hakları norumları yakalaması, halinde coğrafiyada harita değişikliği zor olmaması gerek. Aksi halde Türkiye’nin durumu kolay olmıyacak.

Bundan hareketle, İŞİD; ABD’yi İran’a, Türkiye’yi Kurdlere, KDP’yi PKK ve YPG’le buluşturdu.

Kısacası, İŞİD, dostu düşman, düşmanı dostla buluşturdu.

PARİS, 17/06/2014

Hüsamettin ASLAN

Posté par Hüsamettin ASLAN le juin 18 2014. inséré dans Hüsamettin ASLAN, Nivîs û Analîz, Rojev, Turkçe. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

3 Commentaires pour “İŞİD; DOSTU DÜŞMAN, DÜŞMANI DOSTLA BULUŞTURDU”

  1. portfolio@multiplied.books » rel= »nofollow »>.…

    tnx….

  2. turtleneck@hillside.comfort » rel= »nofollow »>.…

    good!!…

  3. seventeenth@belittling.bleeker » rel= »nofollow »>.…

    спс!!…

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto