Bu gün Musul’u terk etmeyen Hristiyanların kellesi alınacak

Musul hiristiyanIŞİD, Musul’daki Hristiyanların kenti terk etmeleri için 19 Temmuz Cumartesi gününe kadar mühlet tanıdı. Kentte Hrüstiyanlara ait ev ve iş yerlerinin üzerine ‘İslam Devleti’nin malı’ yazısı asıldı.

Musul Hıristiyanlarını ölüm veya İslamiyet’i dayatmayla tehdit eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları kenti terk etmelerini emretti. Hıristiyanlar, IŞİD militanlarının kontrolünde bulunan Musul kentinden toplu bir şekilde kaçmaya başladı. IŞİD, Musul’daki Hristiyanların kenti terk etmeleri için 19 Temmuz Cumartesi günü saat 12′ye kadar mühlet tanıdı. Kentte bu saatten sonra tutuklanacak olan her bir Hristiyana verilecek ceza ise kollarının gövdeden ayırılması olacak.

IŞİD, kentteki Hristiyanların ev ve iş yerlerininin kapı ve duvarlarına ‘İslam Devleti’nin malı’ yazısı astı. Kenti terk etmelerini istediği Hristiyanlardan mal ve mülklerini bırakmalarını istedi. Kenti terk ederken yanında mal mülk ya da değerli bir eşya bulunduranlar da ağır bir şekilde cezalandırılacak.

Arap medyası Keldani Katolik Kilisesi Piskoposu Luis Sako yaptı. « Hıristiyan aileler Kürdistan Bölgesi kentlerine, Dohuk ve Erbil’e yöneliyor. Musul, tarihinde ilk defa Hıristiyansız kalacak  » dediğini bildirdi.

2003 yılından önce Irak’ta 1 milyon 800 binin üzerinde Hıristiyan yaşıyordu. Amerikan askerlerin işgali, mezhepsel ilişkilerde giderek tırmanan gerginlik ve aşırı dinciliğin güçlenmesi 2008 yılında sayılarının 600 000′e düşmesine neden oldu.

Öte yandan IŞİD eski devrik lider Saddama ait köşkleri işkence merkezi olarak kullanıyor. Alınan bilgilere göre IŞİD rehin aldığı Şabak ve Ezidi Kürtleri Musul’daki Saddam köşkünde vahşice işkenceden geçiriyor. Görgü tanıkları zorla müslümanlığı kabul etmeyen rehinlerin dil ve kollarının kesildiğini iddia etti.

BasNews

HIRISTIYANLAR MUSUL’U TERK EDIYOR

Musul’u 10 Haziran’da ele geçiren IŞİD, kentte yaşayan Hıristiyanların ya vergi vermesini, ya Müslüman olmasını ya da şehri terk etmesini istedi. IŞİD kenti terk eden 100 Hıristiyan ailenin mallarına el koydu.

19 Tem 2014 Güncelleme 12:24 TSİ | Konular Irak, Ortadoğu

IŞİD birlikleri Irak ve Suriye’de önemli bölgeleri elinde tutuyor. [Fotoğraf: Reuters]

Irak Şam İslam Devleti’nin Musul’da yaşayan Hıristiyanlara kenti terk etmeleri için verdiği sürenin dolmasının ardından örgüte bağlı silahlı gruplar kenti terk edenlerin evlerine ve diğer bazı eşyalarına el koydu.

IŞİD üyeleri Hıristiyanlara ait evlerin üzerine ‘İslam Devleti Emlakçısı’ yazdı ve Nasara’nın (Hıristiyan) baş harfi N’yi evlere işaretledi.

Ayrıca Musul’dan kaçan Hıristiyan aileleri, son kontrol noktasında durdurularak; araç, altın ve cep telefonlarına da el konuldu. IŞİD üyeleri ailelere, « Sizin Musul’dan çıkmanıza izin verdik, eşyalarınıza değil » dedi.

IŞİD’in cuma günü yaptığı çağrının ardından akşam saatlerinde yaklaşık 100 aile Musul’dan kaçarak Erbil başta olmak üzere farklı kentlere sığındı. Kaçışlar devam ediyor.

Saat 11′e kadar süre verilmişti

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), liderleri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin mührüyle cuma namazının ardından yayınladığı bildiriyle Musul’da yaşayan Hıristiyanlardan vergi vermemeleri veya İslam’a geçmemeleri durumunda kenti terk etmelerini istedi. IŞİD Musul’daki Hıristiyanlara cumartesi günü saat 11:00′e kadar süre verdi.

Al Jazeera’nin ulaştığı bildiriye göre IŞİD, cizye adlı vergiyi vermeyen veya İslam’ı kabul etmeyen Hıristiyanların tüm mallarından vazgeçerek kentten ayrılmalarını istedi. Örgüt aksi takdirde söz konusu kişilerin idamla cezalandırılacağını duyurdu.

Musul’da 3 bin dolayında Hıristiyan’ın yaşadığı tahmin ediliyor. IŞİD’in kenti ele geçirmesinden sonra Hıristiyan nüfusun yaklaşık üçte biri, Musul’u terk ederek Erbil’e sığınmıştı.

Musul’dan kaçan Hıristiyanlara göre IŞİD’e bağlı silahlı gruplar Musul’daki birçok kiliseye zarar verdi.

Ülkedeki Hıristiyan otoriteler IŞİD’in yaptığı çağrıya henüz bir yanıt vermezken Irak’taki BM temsilcisi Nikolay Mladenov çağrıyı kınadı.

IŞİD’in ilerleyişi

IŞİD 10 Haziran’da Musul’u ele geçirdikten sonra Fırat ve Dicle nehirleri çevresinde de etkinliğini büyük ölçüde artırdı ve Suriye ile Irak arasındaki sınırı fiilen ortadan kaldırdı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) 29 Haziran’da Irak’ın Diyala eyaletinden Suriye’nin Halep kentine kadar olan geniş bir bölgede ‘hilafet’ ilan ettiklerini duyurmuştu.

Örgüt internet üzerinden yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebu Bekir Bağdadi’yi de ‘halife’ ve ‘Müslümanların lideri’ ilan etti.

Irak’ta haziran ayının başlarından bu yana belirli bölgelere hâkim olan ve Suriye’de de faaliyet gösteren örgüt isminin de bundan böyle ‘İslam Devleti’ olduğunu açıkladı. IŞİD dünyadaki diğer örgütlere de çağrıda bulunarak ‘hilafet’ çatısı altında savaşmalarını istedi.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004′te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

Al Jazeera

rojbas varto Posté par rojbas varto le juil 27 2014. inséré dans Cîhan, Rojev, Turkçe. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

2 Commentaires pour “Bu gün Musul’u terk etmeyen Hristiyanların kellesi alınacak”

  1. strategic@jumped.wrecked » rel= »nofollow »>.…

    спасибо за инфу….

  2. undulating@disguised.model » rel= »nofollow »>.…

    сэнкс за инфу!…

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto