KOBANE’YE SANDVİÇ OPERASYONU

Daha Musul ve Şengal’de dökülen kanlar kurumadan, Arap, Türk ve toplama islamist çeteleri bu kez Rojava, KOBANE’ye yöneldiler.
Katliamcıların saldırıları neticesinde binlerce kadın, kız, ihtiyar, çoluk, çocuk yine yollara düştüler. Kuzey Kurdistan’a sığındılar. Burda da, Koloniyalist Türk güçleri önlerini keserek sınırı geçmelerini engellediler.
Ne gariptir ki, kendi ülkeleri kendilerine yasaklandı !
Daha sonra bazı fikir babaları, ataları olan İsmet Önünü’nün 1935’te, Kurdistan’ın boşaltma politikasını anımsatarak Kobane Kanton’un boşaltması için evet diyerek kapılarını açtılar. Diğer bir adıyla Türk oyunu.
Yok etme ve asimilasyon politikasına « adelet » ve « merhamet » diyorlar. Ne zaman adelet ve merhametten söz edildiyse,  orda bir trajedinin olduğu muhakak.
Kuzeyde Türkler, Güneyde barbar Işid çetelerinin eliyle Kobane’ye, sandviç operasyonu uyguladılar.
Musul’daki rehineler ve rehinelerin bırakılması baştan beri, bir seneryo parçasıydı. Türk hükümeti zaman kazanması ve askeri operasyana katılmaması için Nato mütefiği olan ABD’den uzak kalmayı yeğledi.
Türk cumhurbaşkanı Erdoğan New York’tan döndükten sonra DAİŞ operasyona katılacağını dile getirdi. Hangi teminat ve garantiya imza attığıni kimse bilmiyor.
Ne sebepten olursa olsun Türk devletinin tek amacı var, tanpon bölge adı altında, Kürdistan’ı yok etmekdir.
Zaten yeteri kadar Misak-i millici taraftarları vardır !
Osmanlı oyunu bitmez.
20’den fazla  il, yüzlerce kaza, binlerce köy ve mezralarıyla birlikte, Kurdistan’ın en büyük parçası, Türk devletinin ayağı altında sızlıyor !
Gerici ve beyni kokmuş İran İmam Devleti, Doğu Kurdistan’ı dar ağacına çekmiş,
Güney Kurdistan hala Acem ve Arap yönetiminden kopmuş değil. Ayrıca faşist Türk devleti bir hançer gibi sırtına dayanmış.
Daiş çetesine 1500 Peşmerge kurban edildi. Beyin karıştırıcı Fetullah Gülen kolej ve Üniversiteleri Daiş çetelerine eleman sağlamasına rağmen, Güney Kurdistan yönetimi hala ;
« biz Türk komşularımızı Daiş konusunda anlıyoruz. Alınganlığımız var ama hiç bir zaman dostluk ilişkilerimiz sekteye uğramaz. »
Bu kadar dejenerasyon akla zarardır.
Rojava « kanton », « Demokratik özerklik »  adı altında, bir belirsizliğe kilitlenmiş.
Kurdistan’ın dört parçasında bu belirsizlikler olduğu müddetçe, biz daha çok Koçgiri, Agıri, Zilan, Dersim, Helepçe, Şengal ve KOBANE yaşıyacağız.
Hayallarıyla oynanmasa, Kürtler ulusal çıkarları için hiç bir zaman fedekarlık, direniş ve kahramanlıktan geri adım atmamış ve atmıyacaktır.
Bu kadar gaflet, ihanet ve trajediye karşın, Kurdistan tarihi paha biçilmez kahramanlıklarla dolu olduğu tarih sayfalarında kayıtlıdır.
KOBANE bu tarihi parçalardan biridir.

Hüsamettin ASLAN

Paris, 03/10/2014

Posté par Hüsamettin ASLAN le oct 5 2014. inséré dans Hüsamettin ASLAN, Nivîs û Analîz, Rojev, Turkçe. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto