Varto YPG’li Özkur için ayaktaydı

MUŞ (DİHA) - Kobanê’nin doğusunda DAİŞ’e karşı başlatılan operasyonda yaralanan ve bürokratik engellerden dolayı uzun süre Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bekletildiği için kan kaybından yaşamını yitiren YPG’li Gökhan Özkur’un (Gurgin Gimgim) canazesi, Varto’da binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Kobanê’nin doğusunda DAİŞ’e karşı başlatılan özgürleştirme operasyonunda yaralanan ve bürokratik nedenlerden dolayı uzun süre Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bekletildiği için kan kaybından yaşamını yitiren YPG’li Gökhan Özkur (Gurgin Gimgim) için Varto ayaktaydı. YPG’li Özkur’un cenazesi, Muş ve Bingöl yolu üzerindeki Yaygın (Ziyaret) beldesinde binlerce yurttaş tarafından karşılandı. Muş, Varto, Bulanık, Malazgirt’ten HDP, DBP ve MEYADER yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kitle, cenaze aracının arkasında Varto’ya doğru yola çıktı. Yüzlerce aracın yer aldığı cenaze konvoyu geçtiği yol güzergâhlarında zılgıt ve sloganlar ile uğurlandı. Kepenklerin kapalı olduğu Varto’da ilçe girişinden ilçe çıkışına kadar yurttaşlar yol kenarlarına çıkarak sloganlar ile cenazeyi Leylek köyüne doğru uğurlarken, ilçe merkezindeki tüm araçlar cenaze konvoyuna katıldı, birçok kişi ise araç bulmakta zorlandı.

Leylek köyünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ve KCK, PKK, HPG, YPG/YPJ bayrakları ile binlerce kişi Leylek köyü caminin önünde cenazeyi karşıladı. Köy camisinde kılınan cenaze namazı ardından 20 bin kişilik kitle ile « Şehîd namirin », « Bijî Serok Apo », « Bijî berxwedana YPG/YPJ/HPG », « Bijî berxwedana Kobané » sloganları ile cenazeyi omuzlayan kitle, köy mezarlığına kadar yürüdü. Leylek köyü mezarlığında cenazenin toprağa verilmesi ardından, mezarlığın üstü sarı, kırmızı, yeşil bayrak ile örtülürken, dualar okundu.

‘Kürt ve Kürdistan’ın başı sağ olsun’

« Çerxa Şoreşê » marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan YPG’li Özkur’un babası Mehdin Özkur, « Hepiniz başım ve gözüm üstüne geldiniz. Gurgin Kürt ve Kürdistan’ın şehididir. Gurgin yalnız benim şehidim olsaydı bugün ben yalnız burada olurdum. Gurgin hepinizin şehididir. Kürt ve Kürdistan’ın başı sağ olsun » dedi.

’18′inde büyük fedakârlıkla yola çıktı’

Cenaze töreninde konuşan Varto Belediyesi Eşbaşkanı Sabite Ekinci ise şunları söyledi: « Bir genç arkadaşımızı daha toprağa vermenin acısı ve üzüntüsü içerisindeyiz. Ne acıdır ki, normal toplumlarda yaşlılar ölürken gençler gömer, biz Kürtlerde ise gençler ölürken yaşlılarımız gençlerimizi toprağa gömmekte. Gurgin arkadaşımız 18′inde bir halkın kocaman sorumluluklarını omuzlarına alarak böylesi büyük bir fedakârlıkla yola çıktı. Gurgin arkadaşımız çıktığı kısacık yolda büyük bir onur ve mertebe ile karşılaştı. »

MEYADER Varto Temsilcisi Hasan Güler ise « Kürdistan özgürleşmeden bizler şehit yoldaşlarımızın mücadelesinde her zaman olacağız. Tüm şehitlerimize, onların yolunda yürüme sözünü veriyoruz. Amed’ten Varto’ya kadar şehit arkadaşımızı görkemli uğurladığınız için tüm halkımıza teşekkür ediyoruz » diye konuştu.

Törenin ardından kitle Leylek köyü taziye evi önünde aileye taziye dileklerinde bulundu.

rojbas varto Posté par rojbas varto le juin 3 2015. inséré dans Aktualitê, Rojev, Varto/Muş. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto