Mükemmel bir sağlık için uygulanması gereken 9 kural

Hamburger, cips, kek…. bunlarin tümü lezzetli geliyor, ta kî « sağlıklı beslenme » terimi kullanıldığı zaman iştahımızı kaybederiz. Çünkü, sizin için, sağlıklı beslenmek tatsızdır. Ondan dolayı, sağlıklı beslenmek imkansız bir misyon gibi görünüyor size. Ama yanlışınız var !

Aslında, beslenmenizde yapacağınız küçük değişikliklerle, uzmanların tavsiyelerine cok yaıin olup, yeterli de olacaktır. Öncelikle sadece yağsız ve kalorisiz gidalarin sağlık için iyi olduğu fikrinden kurtulmanız gerekir. Sonra sadece aşağıdaki ipuçlarını takip edin :

1. Mikrodalga fırın kullanmayın

Doğru, gıdaları ısıtır, ama mikrodalga fırın çoğu besinleri yok eder. Gıdanın moleküler bileşimini değiştirir. Yani, yiyecekleri defrost etmek gerekmedikçe, kullanmayın.

2. Meyve suyunuzu yapın

Meyve ve sebze sularınizi kendiniz hazırlayın. Böylelikle vitamin ve mineralların keyfini çıkarın.

3. Sağlıklı bir kahvaltı yapın

Her sabah işe gitmeden önce hazırlanmak için sık sık az zamanınız olur. Ama, en azından ara sıra haşlanmış yumurta, bir omlet ya da yulaf ezmesi yemeniz tavsiye edilir. Ayrıca reçel ve bir bardak süt ile tost hazırlayabilirsiniz. Aksine kruvasan gibi poğçalari ve fast food yiyecekleri unutun.

4. Süt ürünleri ile dikkatli olun

Tereyağı ve margarin arasında, tereyağı kullanın. Margarin vücut için kötü endüstriyel yağlar içerir. Ancak, aşırı miktarda tereyağı yemeyin çünkü inekler hormon ve antibiyotik alıyorlar. Süt ve yoğurt ile ilgili ise, diyet ürünleri satın almayın çünkü sindirim sistemimiz süt ve yoğurtdan gelen yağa ihtiyacı vardır vede yeterli miktarda vitamin ve mineraller.

5. Kasabınızı tanımanız gerekir

Etinizi her yerde  satın almayın. Kasabınıza satın aldığınız et’in kökeni, üreme koşullarına, vb gibi soruları sorun.

6. Satın aldıklarınıza dikkat edin

Eğer bir paketin üzerinde « fruktoz mısır şurubu » okursanız  bu ürünü satın almayın, çünkü sindirimi zor olacaktır. Mümkünse sadece organik gıda, satın alın.

7. Konserve yerine kurutulmuş gıdalar yiyin

Konserve gıdalar bizim için kötüdür. bu gıdaları korumak ve uzun süre kalması için asitlik ve Ph düzenleyen emülgatörler kullanılır. Bununla birlikte, yapılan çalışmalar, bu emülsiyon yapıcılar sağlığa zararlı olduğu gösterilmiştir.

8. Açmısınız yoksa susuz musunuz?

Birçok kişi açlık ve susuzluk hislerini karıştırır ve yemek yer halbuki yerine ihtiyacımız olan sadece bir bardak sudur. Şüphedeyseniz, Aç olduğunuzda, bir bardak su içip 15 dakika bekleyin. Açlık hissi hala varsa, bir şeyler yiyin.

9. Kendiniz yemek pişirin

Ne yemek yediğinizi kontrol etmek için, en iyi çözüm mümkün olduğunca sık sık kendiniz yemek yapmanızdır. Dışarıda yemekten kaçının.

rojbas varto Posté par rojbas varto le juin 4 2015. inséré dans Nivîs û Analîz, Nûçeyên cûda, Rojev, Turkçe. Vous pouvez suivre les réponses de cet article à travers le RSS 2.0. Les commentaires et les pings sont actuellement fermés.

Les commentaires sont fermés

Connexion | rojbasvarto